Ako správne pracovať s hnevom?

Hnev je vnímaný zväčša negatívne, neradi sa zaoberáme svojim negatívnym prežívaním, pretože to môže byť zraňujúce. Prežívame to ako prejav slabosti, no nie je to tak! Obava z toho, že nás negatívne emócie zahltia býva však silnejšia. Hnev je pritom prirodzenou reakciou, ktorá nám signalizuje, že niekto prekročil alebo ohrozil naše osobné hranice, pomáha nám tiež rozpoznať naše citlivé miesta.

Občas príde aj niečo zlé, a je potrebné to prijať do života ako niečo prirodzené a možno aj potrebné. Aby človek dokázal vnímať život s ľahkosťou, musí sa to negatívne naučiť rozoznávať a spracovávať.


Spracovať hnev vám môžu pomôcť nasledovné body:


💥 Zastavte sa, zamyslite sa nad svojimi myšlienkami a prežívaním. Pomenujte si ich v duchu alebo ich napíšte na papier. Už myšlienka, že vieme, čo cítime a že je normálne sa tak cítiť, nám dá pocit slobody a uvoľnenia.
💥 Dýchajte zhlboka z oblasti bránice a nie z hrudníka, čím podporíte relaxáciu.
💥 Počítajte do 10 a zase naspäť od 10 dolu. Znie to ako fráza, ale veľmi to pomáha.
💥 Pokúste sa myslieť racionálne. Pomáha, ak si budete opakovať upokojujúce slová, ako napríklad: „BER TO S ĽAHKOSŤOU“, „VYRIEŠI SA TO“.
💥 Predstavte si svoje obľúbené miesto, situáciu alebo niečo, čo vám zaručene vyvolá príjemné pocity a upokojí vás. Presuňte sa tam v myšlienkach, dovoľte si snívať. Na mňa funguje, keď si predstavím ako sa môj kocúr umýva, pohľad na jeho spokojnosť ma vždy upokojí. (A zrazu sa budete usmievať. )
💥 Zamestnajte ruky, napríklad stláčajte loptičku.
💥 Nájdite si osamelé miesto a vykričte sa z toho.
💥 Využite energiu, ktorú vám hnev dodáva do tela a využite ju sociálne prijateľným spôsobom (zabehajte si, choďte sa prejsť, zacvičte si, zatancujte).
💥 Zdieľajte svoje prežívanie. Určite máte niekoho, komu môžete o svojom hneve povedať. Zvoľte si niekoho, komu môžete dôverovať a vie vás vypočuť bez hodnotenia.
💥 Pri zdieľaní ostaňte v rovine popisovania svojho prežívania.
💥 A v neposlednom rade prijmite to, že prežívate hnev. Situáciu zmeniť nemôžete, prijatie však dopomáha k tomu, aby ste ju ľahšie zvládli.

S láskou Janka

Mgr. Jana Bevilaqua

poradenský psychológ, terapeut

Cítim, že pomáhať liečiť dušu je mojím poslaním. Som plná radosti keď vidím ako sa klientovi po terapii uľaví. Verím, že sa vám moje príspevky páčia. Ak máte záujem o terapiu so mnou neváhajte ma kontaktovať.